תביעת לשון הרע

0
171
תביעת לשון הרע

תביעת לשון הרע עשויה להיות רלוונטית יותר מאי פעם. הסיבה לכך היא שהכח שבעבר היה שמור לעיתונאים, נמצא כיום בידיים של כולנו. כאשר כולם יכולים לפרסם באינטרנט הכל, כדאי שכל אחד ידע ויבין יותר על לשון הרע ועל המגבלות החיוניות של חופש הביטוי.

תביעת לשון הרע, מה זה אומר

חשוב להבהיר כי תביעת לשון הרע לא מתייחסת רק למישהו שפרסמו נגדו שקרים. לשון הרע יכולה להיות פרסום שיש בו מן האמת, ולמרות זאת הוא פוגעני בהקשר מסוים. ככלל, לשון הרע זה מונח משפטי הכולל פגיעה בשמו הטוב של אדם. פגיעה במוניטין, הלעזה, העלבה. זה מונח שיכול להיות רחב למדי. כלומר, במקרה הצורך בית המשפט יצטרך להחליט האם פרסום כזה או אחר נופל בהגדרה של לשון הרע. התביעה מוגשת לבית המשפט, בצירוף דרישה לסעדים שונים. הסעד המרכזי הוא תביעה לפיצויים. למעשה, ניתן לתבוע פיצויים במקרה הזה, אף ללא הוכחת נזק.

תביעת לשון הרע מול חופש הביטוי

לא כל פרסום שלילי שיוצא לציבור, נחשב אוטומטית לסוג של הוצאת דיבה. מול הזכות להגיש תביעת לשון הרע, נמצאת הזכות לחופש הביטוי. שתי הזכויות הללו הן חשובות, ובסיסיות מאוד בעיקר בחברה דמוקרטית. יש כמה דברים שמאפיינים לשון הרע. אם פרסום של מידע הוא שקרי מעיקרו – קשה לטעון שמדובר על חופש הביטוי. אם בפרסום או בהפצת שמועה, אין אינטרס ציבורי מובהק, קשה לראות כאן שימוש בחופש הביטוי. הפצת מידע שלא נבדק, הפצת מידע נגד אדם פרטי (לא יישות ציבורית), זה בעייתי. הפצת מידע שכוונתו להזיק, אין זה שימוש בחופש הביטוי. מידע שנועד לפגוע בפרנסה או להשפיל, עשוי להיחשב ללשון הרע בצורה מובהקת.

?איך יודעים אם כדאי לתבוע

ישנם מצבים שבהם מאוד ברור כי אדם, חברה או עסק נפלו קורבן ללשון הרע. ישנם מצבים, שבהם לא ברור מאליו האם פרסום הוא בבחינת חופש הביטוי. בכל מקרה של ספק ובפרט אם רוצים לפנות לבית המשפט, כדאי להיעזר בעורך דין. עורך דין המומחה בנושא תביעת לשון הרע יוכל לבדוק למענכם מה עושים במקרה ספציפי. עורך הדין ישקול את השיקולים על פי תקדימים שונים. עורך הדין יתייחס למה שאמור בחוק, מבחינת חופש הביטוי לעומת דיבה ולשון הרע. במידה ובית המשפט יאשר את התביעה, לרוב נפסקים גם פיצויים. זאת לצד סעדים נוספים כגון פרסום התנצלות או הסרת הפרסום הפוגעני.

SHARE
Previous articleטיפול בהפרעות אכילה